Космічне сільське господарство: вперше в історії людства вчені виростили земні продукти на астероїдному ґрунті

Біологам вдалося проростити перець чилі, редиску та салат…

Нещодавно The Planetary Science Journal повідомив про досягнення біологів з Університету Північної Дакоти. Просто неймовірно, але Шеррі Файбер-Бейєр та її колегам вдалося проростити перець чилі, редиску та салат на імітаторі найпоширенішого типу астероїдів, що падають на Зеїлю – углистому хондриті.

«На Землі ми успішно вирощуємо їжу, і ми хочемо використовувати ці навички в наших зусиллях з дослідження космосу. Очевидно, що в космосі системи виробництва їжі на місці обмежені, і дослідники працюють над розробкою та вдосконаленням технологій космічного сільського господарства. У прагненні відправити людей у ​​космос нам залишається шукати шляхи забезпечення поживними речовинами, які зазвичай забезпечуються ґрунтами на Землі і не обов’язково є легкодоступними під час космічних місій», - кажуть вчені.

Звісно самого астероїдного ґрунту у біологів не було, тому вони створили штучні хондрити.  Це – найпоширеніший тип метеоритів, що падають на Землю і відрізняються особливо різноманітним складом: вуглець, азот, калій та фосфор, а іноді й прості органічні сполуки.

За словами біологів, рослини, які їм вдалося виростити на Землі, спочатку були вирощені на борту МКС. Вчені і надалі продовжуватимуть свою роботу вже з іншими рослинами. Також науковці кажуть, що ресурси, знайдені на Місяці чи Марсі, такі як вода, кисень, дейтерій, мінерали та CO 2 , можуть бути використані для створення ракетного палива, холодоагенту, інфраструктури та інструментів; допомога в життєзабезпеченні; і виробляти їжу.

«Хоча видобуток цих ресурсів в основному зосереджувався на Місяці та Марсі, не слід випускати з уваги більш багатий ресурс, зокрема навколоземні об’єкти (NEO)», - йде мова у статті.

Читайте також:

Фото: MarinaGerasimenko