Повернення з фронту: як подолати агресію та адаптуватися у мирному житті - ПОРАДИ ПСИХОЛОГА

Дембель

Корисні поради психолога, які допоможуть подолати агресію у повсякденному житті, звучать у програмі Дембель на каналі 2+2.

Війна змінює, але ця аксіома не означає, що повернутися до нормального життя неможливо. Людина після фронту, ще довго сприймає мирне життя через призму побаченого там, - розповідає Олег Оберніхін, психолог програми Дембель. Війна потребує від людини негайних рішень та дій, мобілізації усіх сил заради того, щоб вижити, і звісно, що це кардинально змінює характер людини, її світосприйняття. Вдома воювати вже ні з ким, але звичка лишилась, так само як і агресія, яка допомагала на фронті, у звичайному житті залишається без виходу. Через це – сплески гніву, люті, лайка, застосування сили.

З неконтрольованою агресією можна і необхідно боротися. Ось кілька порад психолога для демобілізованих бійців АТО та їхніх сімей.

Для чоловіків психолог радить такі кроки:

1. Давати волю своїм почуттям, проте робити це наодинці. Виплескуйте негативні емоції у листі до того, хто образив, а потім спаліть його. Можете навіть побити подушку.

2. Не доводити себе до крайнощів. Не потрібно чекати, доки ситуація стане критичною, зупиніться, вийдіть з діалогу, що викликає агресію, перенесіть дратуючу розмову або зустріч на потім.

3. Аналізуйте, у яких випадках, на які слова з'являються негативні емоції, попередьте про це оточуючих.

4. Слідкуйте за реакцією ваших дітей, бо це – найперший індикатор вашої поведінки. Приділяйте їм більше часу, гуляйте, грайте, спілкуйтесь.

5. Не залишайте негатив на наступний день: якщо образили когось, вибачитеся до заходу сонця.

Для дружин колишніх бійців також є корисні поради:

1. Прийняти стан свого чоловіка. Все прийде до норми, треба лише зачекати.

2. Новий побут та звички: не лякайте чоловіка, не підходьте ззаду або без попередження, пам'ятайте, що він постійно у напруженні, та допоможіть йому.

3. Не нагнічуйте ситуацію, не критикуйте, не акцентуйте увагу на негативі. Підтримуйте, наголошуйте на позитивних змінах.

4. Не забороняйте спілкуватися з побратимами, бо тільки там він може виговоритись.

А головне – залишити старе у минулому та рухатися вперед, будуючи нові стосунки на довірі та підтримці.

Більше порад від психолога та приклади до них дивіться у ВІДЕО програми Дембель на 2+2.

Центральний державний історичний архів у Львові зберігає безцінні свідчення минулих поколінь українців – метричні книги з датами народження, шлюбів та смертей.
11052025
Мабуть, кожен з нас хоча б раз у житті відчував це дивне, майже містичне відчуття – дежавю.
Уявіть собі місце, де люди живуть майже століття, зберігаючи не лише ясність розуму, а й активність, яку позаздрили б молодші на десятки років...
Ви знали, що у величному Спасо-Преображенському соборі, досі ховається артефакт, який бачив ще зародження Київської Русі?
10052025
Це історії, що передаються з вуст в уста, часто з елементами жаху, таємниці чи незбагненного.
Чи знали ви, що за право володіти кістками святих точилися справжні війни, а самі мощі розчленовували та продавали наче звичайний крам?