Військові туристи – саме так називають кабінетних клерків, які незаконно присвоюють собі бойовий статус.
"В мене достатньо багато знайомих і в Міністерстві оборони, і в Генеральному штабі, і практично поголовно всі мої знайомі стали учасниками бойових дій, - розповідає народний депутат України Дмитро Тимчук. – Особливо прикрим є те, що на той момент не передовій, тобто в підрозділах, які безпосередньо брали участь в бойових зіткненнях, далеко не кожний солдат мав цей статус. Навпаки, вони тільки-но почали його отримувати".
У Законі України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту чітко сказано, що учасниками бойових дій можуть бути лише особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів. Проте, майже всі працівники 12 силових структур вдало цим скористалися.
Виявляється у боях брали участь 26 прокурорів Донеччини на чолі з Миколою Франтовським, співробітник СБУ Василь Пісний, який "прославився" інцидентом із нардепом Володимиром Парасюком, ректор Національної Академії прокуратури Олег Литвак, який відвідав виїзну нараду у Краматорську і став учасником бойових дій, заступник міністра регіонального розвитку та ЖКГ Дмитро Ісаєнко, якого депутати прямо в станах парламенту змусили написати заяву про відмову від посвідчення. І це лише невеликий перелік тих, хто несправедливо отримав статус. За інформацією Всеукраїнської спілки ветеранів АТО, 2/3 носіїв статусу учасника бойових дій не брали участі у боях.
Ситуація взагалі стала критичною, коли статус УБД стали видавати у Міжвідомчих комісіях при силових структурах.
Чиновники діють за простою і законною схемою – оформлюють відрядження у зону АТО, приїжджають на 3 дні у мирний Краматорськ чи Слов'янськ, які знаходяться далеко від лінії розмежування, але за документами є зоною проведення антитерористичної операції, відмічаються, що перебувають на території військових дій. І весь пакет пільг у кишені. Та найголовніше – власники такого посвідчення не підпадають під люстрацію, а після публічної відмови від нього – можна відновити посвідчення через суд.
"90 % вищого керівництва силових відомств цей статус всі отримали", – припускає член міжвідомчої комісії з надання статусу УБД АТО Андрій Мамалига.
Станом на 31 грудня 2015 року статус УБД отримали 101 580. За словами Голови Всеукраїнської спілки ветеранів АТО Тараса Ткаліча, станом на 4 січня 2016 статус УБД вже мали 168 000. Щодня ця цифра зростає.
Більше про військовий туризм дивіться у ВІДЕО програми Дембель, яка виходить в ефірі 2+2 щонеділі о 15:00.